all

7 powodów, by nie pójść na kurs Silvy

Metoda Silvy. Różne informacje na różnych www ostrzegające przed nią krążą w sieci. Tutaj znajdziesz te najważniejsze. Trafiłeś idealnie, dalej szukać już nie potrzebujesz. Po prostu zebrałem je razem, w jedno miejsce (to, między nami, kawał dobrej roboty!). Zatem, dlaczego nie powinieneś (lepiej) przychodzić na kurs Silvy?

1. Sekta (wygląda na to, że powód najpoważniejszy)

– wystarczy, że przyjdziesz i już cię mają w swoich szponach. Wystarczy, że jesteś osobą poszukującą (że nie wspomnę, że zagubioną) i otwartą na świat. W wielu relacjach uczestników czytam, że „teraz swoje życie dzielę na czas przed kursem Metody Silvy i po kursie”, albo, że „po kursie wszystko się zmienia” itd. Poza tym jest sporo wypowiedzi tzw. „światłych” i „przenikliwych” osób (znaczy się prawdziwych autorytetów), które nawet w ogóle nie potrzebują przychodzić na kurs Metody Silvy, a przecież wiedzą, czy też wspaniale domyślają się, że to musi być sekta i już.

2. Relaksacja (olbrzymie zagrożenie)

– każdy głupi orientuje się, że to coś dziwnego. Przeczytasz tu i ówdzie, że nawet „religia tego zabrania”, że człowiek zrelaksowany przebywa w jakichś nieokreślonych (czytaj: groźnych) miejscach (dom, praca, spacer). Relaks i odprężenie (czyli tak zwane zwolnienie fal mózgowych do dominującej częstotliwości alfa) jest ewidentnym przeciwwskazaniem. U osób, które systematycznie medytują, następują zmiany: A. – fizjologiczne (reguluje się ciśnienie tętnicze krwi, zwiększa dotlenienie mózgu, poprawia dokrwienie narządów wewnętrznych itd.) i B. – psychologiczne (pojawia się zwiększona zdolność do zachowania równowagi emocjonalnej, do podejmowania lepszych decyzji, następuje redukcja poziomu stresu i in.). Generalnie nie jesteśmy stworzeni do funkcjonowania na poziomie rozluźnienia, naszą naturą jest walka o przetrwanie i stres, permanentny, towarzyszący nam wszędzie stres i negatywne emocje. Musimy, chcąc nie chcąc, być ciągle spięci.

3. Psychomanipulacja (broń XXI wieku)

– aż dziw ilu (niby mądrych) ludzi nabiera się na to hochsztaplerstwo. Ludzie podczas kursu wprowadzeni zostają w trans i wtedy się nimi najnormalniej w świecie manipuluje. Zmanipulowani zaczynają myśleć samodzielnie – zatem oddalają się od schematów i zasad regulujących (właściwe) stosunki międzyludzkie w grupach i społeczeństwach. Nie podążają bezmyślnie za modą i sztucznie wykreowanymi potrzebami. Stają się egoistyczni, myślą li tylko o sobie i swoim samorozwoju i samowychowaniu. Są zagrożeniem dla porządku i ładu publicznego, dla wypracowanych przez lata sposobów właściwego postępowania oraz myślenia i (tak ważnych) stereotypów.

4. Pozytywne myślenie (absolutna iluzja)

– po pierwsze: nie da się stale myśleć pozytywnie. Po drugie: to ucieczka w iluzję. Świat wcale nie jest taki piękny, a życie łatwe i przyjemne, i nie wystarczy tylko pozytywnie myśleć, żeby tak było. Szok jaki przeżywają osoby ogarnięte filozofią tzw. pozytywnego myślenia (czy też wiarą we własne siły), kiedy wreszcie opadną klapki z oczu, jest olbrzymim dla nich wstrząsem. Często popadają wtedy w depresję i przez długie lata nie potrafią się z tego stanu otrząsnąć. Trzeba zejść jak najszybciej na ziemię i poznać prawdziwą prawdę o świecie i ludziach. Tylko życie oparte na lęku i stałej gotowości do walki lub obrony, na dostrzeganiu jego negatywnej strony daje szansę pełnej egzystencji. A powiedzmy sobie to głośno: pozytywne myślenie nie jest w stanie przyjąć do wiadomości takiego spojrzenia na rzeczywistość.

6. Intuicja (czyli bzdury)

– na kursie Metody Silvy intuicja i wyobraźnia zajmują bardzo ważne miejsce. Odciąganie ludzi od myślenia logicznego i zawierzanie jakiejś nieokreślonej intuicji, to jakiś banał i absurd. Nie da się naukowo intuicji udowodnić. Przeczucie, instynkt, wewnętrzny głos, to nic innego jak schizofrenia, która powinna być leczona. Tylko „mędrca szkiełko i oko”, tylko badania naukowe mogą coś naprawdę wyjaśnić i uzasadnić. Intuicja jest po prostu nienaukowa, jak zatem można uczyć się lepszego jej wykorzystania, czy lepszego kontaktu z własną intuicją?!

7. Dziwne techniki (i niebezpieczne)

– wystarczy poznać ich nazwy: „technika trzech palców”, „technika szklanki wody”, „znieczulenie rękawiczkowe” itp. To już wyjaśnia wszystko! „Napij się wody i problem sam się rozwiąże” – większej głupoty pewnie nie słyszałeś. Właśnie, pomyśl logicznie, czy takie nazwy sugerują „poważną i naukową metodę”? Zapewne nie. Są też tzw. „doradcy i laboratorium” – przywołujesz do siebie jakąś „postać”, która ma teraz tobą kierować, oddajesz się ciemnym mocom, już po tobie. Wprawdzie dowiesz się, że są też techniki likwidujące napięciowy ból głowy (a nawet migrenę), bezsenność, czy uzależnienia (palenie papierosów, alkoholizm i in.), poprawiające pamięć i koncentrację, a także redukujące stres, ale to tylko takie mydlenie oczu.

Konkluzja

Nie daj się zatem Drogi Czytelniku sprowadzić na manowce hasłami propagującymi jakąś „samokontrolę”, czy też „doskonalenie umysłu”. Jeśli natomiast będziesz nastawiony wystarczająco negatywnie (znaczy się ostrożnie i rozsądnie, czyli po prostu realnie), nigdy się nie rozczarujesz i nigdy się nie zawiedziesz. Będziesz za to miał pełne prawo (dla zdrowia psychicznego) ponarzekać i poużalać się nad niesprawiedliwym (ale przecież nie zawsze) losem, bo tak już po prostu jest i być musi (i już).

 

Relacje osób, które przeżyły kurs Metody Silvy:

 

 

15 myśli o „ 7 powodów, by nie pójść na kurs Silvy

 1. 3 argument wszystko to nie prawda. Stan alfa wywoływany jest naturalnie przed i po śnie. Samodzielne myślenie jest dobre. I co jest złego w relaksacji albo samodzielnym myśleniu? 4 argument jest sensowny, ale to chodzi o podejście. Już od dawna mam takie podejście i wszystko jest dobrze. Lepiej myśleć pozytywnie niż odbierać świat jako upadły, bo tak łatwiej o załamanie. 5 argument nie istnieje ?. Intuicja-dodaj, że to twoja osobista opinia. Intuicja to podświadome myślenie logiczne, którego nie zauważamy. I 7 słyszałeś kiedyś o czymś takim jak efekt placebo??? Co do 1 nie ma tu charakteru sekty. Silvę można opanować też dzięki książce autora techniki.

 2. Pkt 3 „psychomanipulacja” – więc samodzielne myślenie jest złe, za to schematy, zasady i stereotypy dobre?? Zaprogramowany człowiek automat jest dobry? Tylko ciekawe czy wówczas w jeszcze większym stopniu nie jest poddawany manipulacji. Reszty nawet nie warto komentować.

 3. Może tak dla ułatwienia dodam, że są to informacje zebrane z różnych miejsc w sieci odnoszące się do Metody Silvy, o czym autor wspomina na wstępie. To, w żadnym razie, nie są przemyślenia autora. Miłej lektury. Autor.

 4. Panie Boże! Dałeś mi rozum więc z niego korzystam, żeby nie zakopywać Twoich talentów. A prawda jest taka że manipuluje sie najlepiej osobami bezmyślnymi. Kościół katolicki to jest sekta i walczy jak może, żeby ludzie nie myśleli. A metodę Silvy można praktykować samemu. Chodzenie na kursy nie jest do niczego potrzebne. Bardzo fajna metoda, jak sie samodzielnie myśli. A na marginesie: jak ktoś jest słaby psychicznie to nieważne czy na takim kursie czy w kościele to diaboł go opęta. Bo przecież jest tak że 99% opętanych przez diobła to żarliwi katolicy:p

 5. Ciekawym jest jak wiele osób nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Co niektórzy nawet przyznają się, że korzystali lub nadal korzystają z Metody Silvy. Nadal jednak nie potrafili prawidłowo odczytać powyższego przykazu, którego celem jest wyśmianie tego wszystkiego co jest tam napisane. Artykuł jest zabiegiem marketingowym, który ma na celu przyciągnięcie uwagi.

  Niby dlaczego, na stronie zajmującej się promowaniem Metody Silvy, sam trener tej Metody i autor tego artykułu, dzieliłby się takimi przemyśleniami, jeśli nie dla przekory??

  Przy okazji, brakuje punktu nr 5. Nie jestem pewien z jakiego powodu.
  Czyżby również, aby zwrócić na to uwagę??

  1. Gratuluję spostrzegawczości – jeszcze nikt wcześniej nie sygnalizował braku pkt. 5. Jasne, że jego brak nie jest przypadkiem. Po prostu jest tak straszny, że nie odważyłem się go napisać.

   P.S. To pokrzepiające, że jednak zdarzają się osoby czytające ze zrozumieniem tekstu. I kontekstu.

   Serdecznie pozdrawiam.

   1. Dziękuję za publikację komentarza i tak szybką odpowiedź.

    Może łatwiej było mi dostrzec to, ponieważ mój pierwszy kontakt z Metodą Silvy miałem ok. 25 lat temu i od tamtej pory systematycznie korzystam z tych narzędzi oraz autohipnozy.
    Dziś jako trener tańca i autohipnozy mogę powiedzieć śmiało, że Metoda Silvy była dla mnie genialnym wstępem do mojej obecnej podróży.

    PS. na artykuł trafiłem szukając książki „Metoda Silvy w sporcie. Myśl i bądź mistrzem”, ale widzę, że dostępna jest tylko w antykwariatach – mój egzemplarz pożyczyłem i … już nie mam.

    1. Ja mój też pożyczyłem i czekam na oddanie już drugi rok. Czasem można znaleźć na Allegro.
     Dziękuję za miłe słowa pod adresem MS 😊

    2. Uczestniczyłam 2 razy w kursie podstawowym(1994) i raz w kursie drugiego stopnia(1995).
     Kurs pierwszego stopnia powtarzałam i dał mi wiele.(Rzuciłam cez problemu palenie po 23 latach).Czasem stosuję poznane techniki.Po drugim stopniu trochę się pogubiłam.Ale teraz myślę, że mogłabym wybrać się na powtórkę podstawowego stopnia.
     Polecam.

Odpowiedź

Adres e-mail nie będzie publikowany.Wymagane pola są oznaczone. *