all

Intuicja, percepcja pozazmysłowa, czyli ludzka genialność

Coś mi mówi, by nie pchać się w biznes z tymi ludźmi… Właśnie o tobie pomyślałem, a ty już dzwonisz… Eureka! – krzyknął Archimedes…  – Mówimy: przeczucie, olśnienie, instynkt, szósty zmysł, percepcja pozazmysłowa, albo po prostu – intuicja.

Niezwykła relacja

Latałem już kilkanaście lat. Właściwie byłem w każdym kraju, który ma połączenia pasażerskie. Nigdy wcześniej i później nie przeżyłem czegoś podobnego. To było w Ameryce Południowej. Miałem lecieć z Peru do Ekwadoru. Tego dnia, od rana czułem się jakoś dziwnie niespokojnie… Czułem, że mam nie lecieć tym samolotem. Ja nie boję się latać, latanie wpisane jest w moją pracę. Nie wiem skąd ta myśl pojawiła się w mojej głowie, ale była tak silna, że postanowiłem, po raz pierwszy w życiu, że nie polecę i odwołałem swój lot. Jakie było moje zdziwienie, kiedy dowiedziałem się, że samolot miał wypadek i wszyscy zginęli… Następnego dnia poleciałem. – To opowieść mojego znajomego.

Psychologia o intuicji

Psycholodzy tłumaczą, że intuicja jest szybkim wglądem w nasze podświadome archiwum informacji, nabytą przez całe życie wiedzę, wzorce zachowań, przeżycia. Jest błyskawicznym skanowaniem tych danych. Potrafimy wówczas podjąć decyzję o reakcji, dosłownie w ułamku sekundy, bez świadomej ich analizy.

Metoda Silvy o intuicji

Metoda Silvy rozszerza to pojęcie o przeczucie, przeświadczenie nie mające racjonalnego wytłumaczenia. Tak, jak w powyższej sytuacji odwołanego lotu. Potrafimy wyczuć niebezpieczeństwo, zarejestrować przebłysk świadomości, wpaść na genialne rozwiązanie problemu nie opierając się na konkretnych przesłankach, czy rzeczowej analizie.

Intuicja w nauce i biznesie

Z 83 noblistów, aż 72 stwierdziło, że nie dokonaliby swojego odkrycia, gdyby nie intuicja. Warren Buffett, uważany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie, przyznaje, że wiele spektakularnych decyzji podjął intuicyjnie, nie biorąc pod uwagę analiz giełdowych i innych danych rynkowych.

Genialność

Problem w tym, że nie zawsze potrafimy „usłyszeć” co mówi nam głos intuicji, przez co (niestety) wpędzamy się w (nierzadko spore!) tarapaty. Na kursie Metody Silvy uczymy się jak mieć ze swoją wewnętrzną mądrością lepszy (czytaj: świadomy) kontakt. A także, jak zaangażować w proces podejmowania decyzji zarówno intuicję jak i logikę. Mówimy wtedy o biosynchronizacji lewej i prawej półkuli mózgowej. Na tym właśnie polega ludzka genialność.

Zatem, ważne jest, by umiejętnie ze zdolności intuicyjnych korzystać. Metoda Silvy proponuje konkretne techniki i ćwiczenia. Każdy może się ich nauczyć i może je rozwijać – tak, by, w razie potrzeby, częściej podejmować lepsze dla siebie decyzje i skuteczniej rozwiązywać swoje problemy.

Poniżej, szybki (1:12) test na intuicję ?

Odpowiedź

Adres e-mail nie będzie publikowany.Wymagane pola są oznaczone. *